więc w przypadku druku 3D. Początki drukowania przestrzennego sięgają 1984 roku, kiedy została opracowana pierwsza technika drukowania 3D. Technika ta została opatentowana dwa lata później i była znana pod nazwą Stereolitografia, w skrócie SLA. W tym samym roku założono firmę 3D Systems, która zajęła się komercyjną produkcją pierwszych drukarek przestrzennych. Od tamtego czasu druk 3D był coraz bardziej ulepszany i częściej wykorzystywany w różnych obszarach gospodarki. Dzięki większej precyzji i dokładności współczesnych drukarek 3D od początków XXI wieku zaczęto pracować nad zastosowaniem podobnych technologii w medycynie. Za pomocą metod druku przestrzennego można wytwarzać dobrze dopasowane protezy, a nawet tkanki. Dalszy rozwój druku 3D może się więc okazać bardzo pomocny.
Modelowanie druku przestrzennego
Druk 3D, nazywany również drukiem przestrzennym, polega na wytwarzaniu trójwymiarowych obiektów na podstawie komputerowego modelu. Dlatego też, żeby możliwe było przeprowadzenie takiego procesu drukowania trójwymiarowego, potrzebny jest odpowiedni model komputerowy. Stąd też istnieje taka usługa, jak modelowanie druku trójwymiarowego, które jest koniecznym elementem całego procesu tworzenia przedmiotów za pomogą tej techniki. Modelowania druku przestrzennego dla indywidualnych klientów używa się najczęściej w celu odtwarzania uszkodzonych części. Przykładowymi częściami, które produkuje się za pomocą metody druku 3D, są koła zębate, zawleczki, zapinki czy też inne, mniejsze elementy obudowy. Usługi z zakresu modelowania oraz drukowania przestrzennego są z powodzeniem wykorzystywane w elektronice. Dzięki możliwości wyprodukowania za pomocą druku trójwymiarowego elementów sprzętów elektronicznych, naprawa wszelkich usterek i uszkodzeń urządzeń jest prostsza oraz zdecydowanie bardziej efektywna.
Kto korzysta z druku 3D
Druk 3D jest coraz częściej oferowaną usługą przez różnych przedsiębiorców pracujących w różnych branżach gospodarczych. Przykładową branżą, w ramach której można z powodzeniem wykorzystywać technologię druku 3D jest elektronika. W przypadku elektroniki klienci korzystają z usług druku 3D najczęściej w celu odtworzenia danego elementu potrzebnego do naprawy. Samo zastosowanie druku przestrzennego jest bardzo szerokie, umożliwiając klientom dostęp do różnych usług wykorzystujących taki proces tworzenia obiektów trójwymiarowych. W elektronice używa się druku 3D, żeby odtworzyć konkretny element urządzenia zgodny z uszkodzonym oryginałem. Zdarza się, że skorzystanie z usługi druku przestrzennego jest jedyną możliwą opcją naprawy sprzętu, ponieważ niektóre części mogą być już niedostępne na rynku. Samo zapotrzebowanie na usługi druku 3D staje się coraz większe, częściowo dzięki coraz większym możliwościom stosowania tej technologii w różnych branżach. Coraz więcej firm decyduje się na oferowanie klientom usług z zakresu drukowania przestrzennego.
Rodzaje druku przestrzennego
Obecnie można wyróżnić kilka metod tak zwanego wytwarzania addytywnego, które zalicza się do technologii druku 3D. Metody te znacząco się od siebie różnią i są wykorzystywane do wytwarzania różnych rodzajów przedmiotów. Druk 3D dzieli się za względu na dokładność drukowania, wykorzystywane materiały, sposób nakładania materiałów oraz szybkość wykonywania elementów. Poszczególne metody druku 3D posiadają różne zastosowania, oferują różne możliwości i są stosowane w odrębnych dziedzinach. Jednym z popularniejszych rodzajów druku przestrzennego jest tak zwane FDM, które polega na wyciskaniu termoplastycznego materiału przez dysze. Inną metodą drukowania przestrzennego jest SLS, która to metoda polega na nakładaniu cienkich warstw materiału budulcowego stapianego laserem. Istnieje wiele różnych metod drukowania przestrzennego, a każda z nich posiada unikatowe właściwości. Poszczególne rodzaje druku trójwymiarowego są dopasowywane w zależności od potrzeb produkcyjnych konkretnego przedmiotu.